taksim istanbul

Geçenlerde bazı haber siteleri ve medya kanallarında İstanbul'un ünlü meydanı Taksim ismin Beyoğlu belediyesi tarafından degiştirilecegi yönünde haberler yapıldı. Fakat bu haberler gerçek olmadıgı açıklandı. Buna göre Beyoğlu belediyesinde şu açıklamayı yaptı:Son günlerde Taksim Meydanı’nın isim değişikliği ile ilgili basınımızda yer alan haberlerle ilgili Beyoğlu Belediye Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklaması aşağıda yer almıştır.

Taksim Meydanı isminin 1 Mayıs Meydanı olarak değiştirilmesi noktasında Beyoğlu Belediye Meclisi tarafından herhangi bir karar alınmamıştır. Birkaç Cumhuriyet Halk Partisi Beyoğlu Belediye Meclis üyesinin yaptığı teklif doğrultusunda, ‘Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs Meydanı’ olarak isim değişikliği, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık makamına havale edilmesi oylanmıştır. Bu işlem rutin bir uygulama olup özel bir anlam taşımamaktadır. Meclis gündemine gelen tüm önergeler usul gereği başkanlık makamına havale edilmektedir. Bu noktada Taksim Meydanı’nın isim değişikliği oylaması yapılmamıştır. Kaldı ki zaten Beyoğlu Belediye Meclisi’nin Taksim Meydanı’nın ismini değiştirme noktasında bir yetkisi bulunmamaktadır. çünkü Taksim Meydanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanı içindedir.

Bununla birlikte Beyoğlu Belediye Meclisi’nin 3 Mayıs 2010 tarihli görüşmelerinde vatanı için şehit olan askerlerimiz ve geçtiğimiz günlerde Tunceli Sarıyayla Köyü’nde şehit olan 4 asker için saygı duruşunda bulunulmuştur. Bu noktada yapılan açıklamalar kesinlikle doğru değildir.

No comments: