Pierre Loti

Pierre Loti Tepesi İstanbul'da en iyi Haliç manzarasına sahip güzel bir tepe.  Ünlü Fransız yazar Pierre Lotinin adına sahip yerdir. Eyüp Sultan Camii’nin yanındaki mezarlıkların arasından yukarıya doğru uzanan merdivenle gidilebilir. Yolun sonundaki Pierre Loti Kahvesi, tepedeki en bilinen mekan olarak karşılar ziyaretçilerini. Türkiye’yi çok seven Pierre Loti, o dönemde bu kahveye geliyordu. Böylece kahvenin adı Pierre Loti olarak anılır. Kahvenin bulunduğu tepeyede Pierre Loti Tepesi denilir.

Pierre Loti Tepesi’nde birçok tarihi bina vardır, iki kitabeli ahşap Kaşgari Tekkesi, Çolak Hasan Tekkesi, Sıbyan Mektebi, meşhur Dilek Kuyusu gibi örnekler verilebilir.

Bir bardak sıcak incel belli bardakta çay eşliğinde manzaraya karşı lezzet sunan Pierre Loti Tepesi’nde, yakın semtlerin isimlerini taşıyan Ayvansaray, Sütlüce, Eyüp, Balat, Hasköy ve Fener konakları da bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1997 yılındaki düzenlemeleri ile Osmanlı-Türk mimarisine uygun olarak yapılan ahşap konaklar, yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Eşsiz güzel şehir İstanbul manzarasını görmek isteyenlerin mutlaka gidip görmesi gereken yerlerdendir. İstanbul'a gitmişseniz burayı görmeden dönmeyin.

No comments: